She said she'd look, and off the two of them went. They came back a couple of weeks ago and said they had a grand time (They saw lots of penguins). They had also managed to procure some yarn for my sister and me. Something called vicuna.
None of us had ever heard of vicuna before, but my mother was concerned whether or not it was good yarn, so when I was home over this past weekend, we looked it up online. Retail price for vicuna yarn is (are you ready?) $300 per ounce.
My mother said that if she had known it was so valuable, she would probably have bought more than she did. As it was, she came back with 5 75-gram balls. That converts to a little more than 13 oz, or about 6.6 oz each for me and my sister.
Here is my half (or rather, it's my sister's half, because she's the one who took the picture of hers, but mine looks pretty much the same. Trust me.):
That's about $2000 worth of yarn right there. I'm thinking about making this shawl with it. Anyone have any other ideas for it?
2 comments:
Good. Lord. That yarn is worth more than my car!
Who said you could post pictures of MY stash on your blog?
Post a Comment